دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸

استقلال دادن به نوجوان

تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۸ | دسته بندی : تا اطلاع ثانوی فروش مقنعه طرح دار وجود ندارد

نوجوانی به عقیده برخی از کارشناسان رشد و تربیت یکی از مهم ترین و عجیب ترین دوره های زندگی هر شخص است.در اینجا می خواهیم به بررسی یکی از مهم ترین مباحث تربیتی نوجوان که همانا استقلال دادن به نوجوان است صحبت کنیم .

یکی از مهم ترین ویژگی فرد در دوره نوجوانی حس استقلال طلبی است.نوجوان در این دوره با تمام وجود سعی دارد به والدین خود تکیه نکند و به دیگران ثابت کند قدرت و استقلال لازم را دارد.

برای استقلال دادن به نوجوان اول باید با ویژگی های مهم نوجوان در رابطه با مسئله استقلال طلبی آشنا شد . به عنوان مثال همان کودکی که تا دیروز با والدین خود به مدرسه می رفت و تمامی رفتارهای او تحت کنترل خانواده بود امروز تبدیل به نوجوانی شده است که سعی دارد خودش تنها به مدرسه برود.کودکی که دیروز تا از مدرسه به خانه میامد به دنبال مادر خود در خانه می گشت امروز ترجیح می دهد بیشتر وقت خود را در حلقه همسن و سالان خودش بگذراند و با آنها هم صحبت شود تا خانواده خود.

بنابراین بزرگسالان در ارتباط برقرار کردن با نوجوان خود باید بسیار مراقب باشند چرا که وقتی نوجوانی می خواهد استقلال داشته باشد از بسیاری از خواسته های خانواده و افرادی که با آنها در ارتباط هستند سرباز می زند و شروع به مخالفت کردن عقاید و افکار آنها می کند تا نشان دهد خودش نیز دارای رای و عقیده است.همچنین نوجوان ممکن است اصرار بر استقلال مالی داشته باشد و بخواهد که برای خودش شغلی دست و پا کند اینجاست که باید بزرگتر ها هنر برخورد با نوجوان را داشته باشند تا خدای ناکرده با برخورد نامناسب او را دچار سرخوردگی نکنند و عزت نفس و اعتماد به نفس او را خدشه دار نکنند.

اما تا چه حد باید در استقلال دادن به نوجوان جلو رفت؟

اکثر روان شناسان و کارشناسان علوم تربیتی بر این عقیده هستند که برای استقلال دادن به نوجوان و نزدیک شدن به او باید این اطمینان را در نوجوان ایجاد کرد که او از نظر بزرگسالان بسیار قابل اعتماد بوده و کارها و عقایدش نیز دارای ارزش و اعتبار است در همین راستا باید آزادی مطلق و استقلال بدون مرز به نوجوان داده شود اما به صورت نامحسوس و دورادور کنترل شود.این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر والدین در دوران کودکی رفتار مناسبی با کودک خود داشته باشند مشکلات دوران بلوغ و نوجوانی او بسیار کمتر خواهد بود.

از جمله مواردی را که می توان به عنوان استقلال دادن به نوجوان عنوان کرد اجازه انتخاب به اوست.از انتخاب رشته تحصیلی گرفته تا خرید لباس و … . حتی اگر می دانید که انتخاب او اشتباه خواهد بود می توانید با منطق و بدون موضع گیری پیشنهادهای بهتری به او ارائه کنید.

سوال هایی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد :

  • خانواده ها در چه سنی باید استقلال دادن به نوجوان را آغاز کنند؟
  • چگونه می توان هم آزادی مطلق به نوجوان داد و هم او را کنترل کرد؟
  • وقتی نوجوانی در هر صورتی می خواهد استقلال مالی داشته باشد چگونه باید با او برخورد کرد؟
  • آیا دادن استقلال به نوجوان ممکن است با افت تحصیلی همراه شود؟
  • چگونه می توان وظایف و مسئولیت های نوجوان را که به دنبال استقلال است به او گوشزد کرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مشابه

پستچی 24 را
دوست دارید
امتیاز دهید