پنج شنبه , ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

رشته مکاترونیک

تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۹ | دسته بندی : خرید-مقنعه-طرح-دار-فروش-مقنعه-طرح-دار

رشته مکاترونیک همان گونه که از اسمش بر میاید ترکیب سه رشته پرطرفدار کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک است. هدف از بوجود آمدن رشته مکاترونیک  این است که بتوان نسل جدیدی ازمهندسینی را تربیت کرد تا بتوانند با تسلط خود برهر سه رشته خلاقیت و نوآوری را در صنعت ، امور پزشکی ،هوافضا ،صنایع دفاعی ،امور امنیتی و تولیدات کارخانجات و …. بوجود آورند.
به عنوان مثال اگر در یک کارخانه ای که تولیدات صنایع پزشکی را انجام می دهد ، مهندسی وجود داشته باشد که هم بتواند تجهیزات جراحی و اتاق عمل را با نرم افزارهای کامپیوتری طراحی کند و هم قادر به ساخت و تعمیر تجهیزات جراحی باشد می تواند برای آن کارخانه مفید باشد و علاوه برآن می تواند هزینه های جاری هر کدام ازین مراحل را کاهش دهد.
درصنایع خودرو سازی به عنوال مثال جهت تولید خودروهایی که هنگام ترمز کردن ماشین ، چرخ ها بصورت هوشمند قفل می شود ،مهندسی باارزش تر و کارآمدتر است که با استفاده ازسیستم کامپیوتری قادر به طراحی این نوع ترمز ها باشد و هم اگر هنگام اجرای طرح با مشکلی مواجه شد ، قادر به رفع اشکال بصورت عملی نیز باشد.
در آینده پیش بینی می شود با توجه به پیشرفت روزافزون و استفاده هر چه بیشتر انسان از تکنولوژی و میل به راحت طلبی و استفاده از ماشین آلات بجای خود شخص ، رشته مکاترونیک پرکاربرد و حایز اهمیت خواهد بود.
اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم یک مهندس مکاترونیک در واقع سه مهندس کامپیوتروالکترونیک و مکانیک است که از تلفیق این رشته ها برای پیشرفت درحیطه کاری خود بهره می برد و در هر کدام دستی دارد .رشته مکاترونیک بقدری با ارزش و قابل تامل شناخته شده است که برخی از کشورهای پیشرفته از جمله انگلیس رشته مکاترونیک را آغاز پیشرفت و تحول شگرفت در صنعت در دوره های اخیر میداند.
شرایط ورود به رشته مکاترونیک :
کسانی که در هنرستان می خواهند این رشته را انتخاب کنند باید
۱٫علاقه به کارهای عملی و تعمیراتی داشته باشند
۲٫ دستی هم به کامپیوتر داشته باشند و آشنایی با نرم افزارهای گرافیکی داشته باشند
۳٫ دارای ذهنی خلاق و مبتکرباشند.

رشته مکاترونیک بدلیل اینکه جزورشته های جدید است در برخی از هنرستان های کشور از جمله شهرهای : تهران ، اصفهان ، قم ، قزوین و مرکزی ارائه می شود. ازآن جایی که این رشته جدید است انتظار می رود و سال به سال هنرستان های بیشتری این رشته را جزو رشته های درسی خود قرار دهند.
دروسی که در سه سال هنرستان باید خوانده شود :
دروس عمومی این رشته شامل موارد زیر می باشد :
تعلیمات دینی،عربی ، فارسی ، زبان خارجی ، جغرافیای عمومی و استان شناسی ، تربیت بدنی ، الزامات محیط کار، ریاضی ، فیزیک ،انسان و محیط زیست ، کارگاه نوآوری و کارآفرینی ،شیمی،تاریخ معاصر،سلامت و بهداشت،آمادگی دفاعی ، مدیریت خانواده و سبک زندگی و اخلاق حرفه ای
دروس تخصصی شامل موارد زیر می باشد :
نصب و راه اندازی مصنوعات مکاترونیکی
نگهداری و تعمیر سیستم های سرمایشی و گرمایشی مکاترونیکی
دانش فنی پایه مکاترونیک
نقشه کشی فنی رایانه ای
ساخت تجهیزات مکاترونیکی
نگهدری و تعمیر سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک
نصب و راه اندازی تجهیزات هوشمند ساختمان
نصب و راه اندازی سیستم های کنترلی مکاترونیکی
دانش فنی تخصصی ( مکاترونیک )
کارآموزی ( مکاترونیک )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مشابه

پستچی 24 را
دوست دارید
امتیاز دهید