یکشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۰

کم کردن اشتها|۹ راهکار فوق العاده برای کم کردن اشتها !!!

تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۴ | دسته بندی : سلامت و پزشکی

کم کردن اشتها

کم کردن اشتها|۹ راهکار فوق العاده برای کم کردن اشتها !!!

کانال تلگرام مقنعه برازنده

کانال تلگرام مقنعه برازنده

با دانستن راههای کم کردن اشتها زیباتر شوید !!!
راههای کم کردن اشتها

افراد چاق، بیشتر اوقات بدون اینکه واقعاً گرسنه باشند، غذا می خورند. در حقیقت اشتهای آنها کاذب است، نه واقعی.اما چه راه حلی برای کاهش اشتها وجود دارد؟

۱ – خواب کافی :

محرومیت از خواب توازن برخی از هورمون های بدن مثل گرلین (هورمون بالا برنده اشتها) و لپتین (هورمون پایین آورنده اشتها) را برهم می زند. وقتی ما خواب کافی نداشته باشیم، میزان گرلین در بدن ما بالا رفته (که منجر به اضافه وزن می شود) و میزان لپتین در بدنمان پایین می آید (گرسنگی ما بیشتر می شود). به همین دلیل گفته می شود که افراد بزرگسال باید در شبانه روز حداقل ۷ ساعت خواب مفید داشته باشند .

۲ – هنگام غذا خوردن در جای تاریک ننشینید :

وقتی برای خوردن شام به رستوران می روید، در محلی بنشینید که از نور کافی برخوردار باشد. این به آن دلیل است که وقتی در یک محیط روشن غذا می خورید، کالری کمتری مصرف خواهید کرد. در چنین شرایطی حواستان بیشتر به خودتان و چیزهایی که می خورید هست. اما در گوشه تاریک رستوران، شاید هر چیزی که با دستتان برخورد کند را توی دهانتان بگذارید.

با دانستن راههای کم کردن اشتها زیباتر شوید !!!
کم کردن اشتها

۳- در ساعات مشخصی غذا بخورید :

ساعات مشخص غذا بخورید تا متابولیسم بدنتان تنظیم شود.سعی کنید وعده های غذایی خود را منظم کنید.مواد غذایی را از دسترستان خارج کنید.مثلا در بین وعده های غذایی، روی میزتان مواد خوراکی نگذارید.

با دانستن راههای کم کردن اشتها زیباتر شوید !!!
کم کردن اشتها

۴ – نفس عمیق بکشید :

برای تشخیص این ‌که آیا سیر شده‌اید یا خیر در هنگام خوردن وعده غذایی، هرازچند گاهی نفس‌ های عمیق بکشید. نفس کشیدن هنگام صرف غذا به مغز این فرمان را می‌دهد که توجهش به معده جلب شود و متوجه شود که معده هنوز تمایل به دریافت غذا دارد یا کاملا پر شده است.

۵ – هنگام غذا خوردن حواستان فقط به غذا خوردن باشد :

هنگام صرف غذا به تلویزیون گوشی موبایل و روزنامه و … یا هر وسیله دیگری توجه نکنید و سعی کنید تمام توجه خود را معطوف غذا و سیری کنید. به یاد داشته باشید که وقتی شما واقعاً سیر می‌شوید ۱۵ دقیقه بعد پاسخ سیری را از مغز دریافت می‌کنید. در واقع بهتر است همیشه قبل از کاملا سیر شدن دست از غذا بکشید.

با دانستن راههای کم کردن اشتها زیباتر شوید !!!
راههای کم کردن اشتها

۶ – حواس خودتان را پرت کنید :

اگر ناگهان هوس بستنی کردید، بدانید که این فقط نشانه یک زیاده طلبی است؛ نه گرسنگی. اشتهای کاذب یا همان هوس تنها ۱۰ دقیقه طول می کشد و اگر شما بتوانید در این ۱۰ دقیقه خودتان را کنترل کنید و به سمت خوراکی های پرکالری نروید، گام بزرگی به سمت سلامتتان برداشته اید.شما می توانید برای کنترل اشتهایتان، با انجام دادن کارهایی معمولی حواستان را از خوردن خوراکی ای که هوس کرده اید، منحرف کنید.همیشه سعی کنید خود را مشغول و سرگرم فعالیتی کنید. خستگی و بی ‌حوصلگی معمولاً منجر به خوردن زیادی و اشتهای کاذب می‌شود. از این رو داشتن کار و برنامه خاص برای مشغولیت و سرگرم کردن خود با کارها در تمام مدت روز یک کمک بسیار بزرگ و تأثیرگذار در کاهش اشتها خواهد بود.سعی کنید به سمت یه کار هنری بروید.

راههای کم کردن اشتها
راههای کم کردن اشتها

۷ – غذاهایی را بخورید که نیاز به جویدن بیشتری دارد :

غذاهایی را بخورید که نیاز به جویدن بیشتری دارد همچنین غذاهایی که بیشتر در دستگاه گوارش می ‌مانند و دیرتر از معده و روده تخلیه می‌شوند. جویدن بیشتر غذا از آن طریق موجب کاهش اشتها می‌شود که: گیرنده‌هایی در تمام طول دستگاه گوارش و مخصوصاً دیواره‌های دهان و حلق وجود دارند که با ورود هر ماده خارجی تحریک شده و پیام وجود ماده غذایی را به مغز مخابره می‌کنند. از این رو مغز پیام‌هایی به مرکز اشتها مبنی بر وجود غذا در بدن و کم کردن اشتها ارسال می ‌کند و فرد به مرور زمان اشتهایش کمتر می‌شود. خوردن غذاهایی مانند هویج، گوشت، کرفس و غیره برای این منظور بسیار مفید خواهند بود. لازم به ذکر است که دلیل توصیه به جویدن بیشتر غذا و آرام غذا خوردن نیز همین موضوع می‌باشد.

۸ – آهسته غذا بخورید :

بعد از ۱۵ دقیقه،مغز پیام سیر شدن را به معده شما می رساند و شما دست از غذا خوردن می کشید. بنابراین اگر سریع غذا بخورید،معده شما قبل از اینکه مغز از سیر شدن اطلاعی پیدا کند، پُر می شود. در آخر متوجه می شوید که زیاد خورده اید.پس چاق می شوید.بنابراین غذا را آهسته بخورید و هر لقمه را با دقت و به طور کامل در دهانتان بجوید.

۹ – رمز موفقیت در کاهش اشتها خوردن غذاهای پر فیبر است :

 البته دریافت مقدار بالای پروتئین. اگرچه گوشت‌ها نیز دارای پروتئین می‌باشند ولی به دلیل دارا بودن چربی‌های اشباع مصرف مقادیر بالا از آن‌ها به منظور دریافت بالای پروتئین توصیه نمی‌شود. به همین دلیل دریافت حبوبات و مغزها برای کنترل اشتها در ارجحیت خواهند بود. چرا که تامین کننده میزان بالایی از فیبرها و نیز پروتئین هستند. مزیت رعایت این دو نکته در کنار هم این است که مصرف مقادیر بالا از فیبرها و پروتئین باعث می‌شود شما تا ساعت‌ها بعد از غذا خوردن احساس سیری و پری معده کنید و علاقه به خوردن بیشتر نداشته باشید.

راههای کم کردن اشتها

در آخر لازم به ذکر این نکته است که به منظور کنترل اشتها بهتر است هر وقت احساس گرسنگی کردید مقداری غذا، میوه یا سبزی مصرف کنید. چرا که انتظار برای غذا خوردن اشتهای شما و متعاقباً میزان غذای لازم برای سیر شدن را افزایش می‌دهد و این همان پرخوری است نه غذا خوردن طبیعی.

مطالب مرتبط با این موضوع : کلیک کنید :

کم کننده اشتها|کم کننده اشتها گیاهی|با خوردن این گیاه ریزه خواری را فراموش می کنید !!!

مواد غذایی کم کننده اشتها|با خوردن این مواد دست رد به همه غذاها بزنید !!!

با این ۱۲ روش فوق العاده دیگر نمی توانید چیزی بخورید !!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مشابه

پستچی 24 را
دوست دارید
امتیاز دهید